Historie vybavení

Největší rozvoj šipek nastal ve středověku, a to především v Anglii. Angličtí lučištníci vyráběli ze svých dlouhých klasických šípů asi 30 cm dlouhé šípy, používané k ochraně či při přepadech pocestných. Tyto šípy se házeli jako nůž nebo sekery. Posléze se začali používat v anglických hospodách (pubech). Tam se zákazníci bavili soutěžením ve vrhání těchto zkrácených šípů do špalků z jilmového dřeva nebo do terčů, kterými bylo hospodské zařízení a nebo dna sudů s vínem. Vysušením špalky praskaly a vznikly tak první sekce (dnes číslované).

A co terč? Již roku 1896 jej (systém číslování) vynalezl 44 letý tesař Brian Gamlin ze severoanglického města Bury (Lancashire). Dříve než stačil tento vynález patentovat, v roce 1903 zemřel. Když později přišel časopis Dart World (Svět šipek) s výzvou, aby jeho čtenáři zkusili vymyslet lepší systém číslování, došlo do redakce mnoho návrhů, žádný z nich však nebyl lepší, než původní Gamlinův model, který byl pak v sedmdesátých letech uznán jako oficiální norma. Existuje prý 121,645,100,408,832,000 možných variant umístění čísel.

V průběhu 19. století se hra víceméně standardizuje. Hází se asi deseticentimetrovým válečkem ze dřeva, zakončeným ostrým, kovovým hrotem a na straně druhé jsou připevněny letky z ptačího peří. Obdobně se ustaluje i terč.

01.11.1898 jsou patentovány složitelné letky (USA) z papíru. [obr.]

V roce 1906 je patentováno celokovové tělo šipky (Yorkshire, Anglie)

12.09.1932 je patentována nový terč vyrobený z kousků lan svázaných do kruhové formy (Anglie). Faksimilie originálu listiny britského patentového úřadu z roku 1932, který zaznamenává šipkový terč jako patent britských poddaných pánů Franka Dabbse a Teda Laggatta: [obr.]


Počítadlo

Až teprve během 19. století nahradila tabule s křídou a mokrou houbou jakési prkénko s kolíčky (bohužel se nám nepodařilo sehnat více informací o způsobu zapisování).

03.02.1931 předložil Oliver Hilson patentovanou žádost na první automatický počítací stroj pro šipky, nazvaný "Bleskové automatické počítadlo skóre". Patent byl přijatý 31.03.1932 a později několikrát zlepšen (02/1935 a 09/l938).

Počítadlo skóre bylo uložené v bakelitové skříni (14'' čtverečních), a čelní panel byl rozdělen na dvě části (každá pro jednoho hráče). Každá část měla tři telefonní číselníky (pro jednotky, desítky a stovky). A každá část měla okénko pro zbývající body. [obr.]

Prodávala se za za 50 šilinků (2.50 £) nebo 70 šilinků (3.50 £) za luxusní formu. Byly vyráběny až do roku 1940.

Další dvě fotografie jsme získali z internetu. V diskuzi, která tam okolo tohoto počítadla probíhala, se ale šipkaři neshodli, z které doby pochází. Může tedy být ještě starší než počitadlo předcházející: [obr. 1], [obr. 2]



V této souvislosti bychom Vás chtěli upozornit na výborné stránky Round Of Nine, které vytvořil Alan Williamson Jr., sběratel šipkového vybavení z Halifaxu (Massachusetts, USA). Stránky již sice nejsou aktualizovány, ale výborně se hodí k článku Historie vybavení. Některé články z tohoto webu jsme se pokusili alespoň částečně přeložit do češtiny:


Firmy

Firma Harrows Darts byla založena v roce 1973.



Firmu Nodor založil již zmíněný Ted Leggatt, jenž začal v roce 1919 vyrábět modelářskou hlínu Nodor (první která nemělá nepříjemný zápach). V roce 1923 uvedla na trh první plastelínové terče, 1924 jilmové terče a 1928 mosazné šipky. V roce 1932 byl podán již zmíněný patent na nový terč z kousků lan. V roce 1935 se začal vyrábět první štětinový terč (Leggatt pomáhal založit NDA - National Darts Association a stal se prvním předsedou). V roce 1984 patentoval Nodor první terč bez sponek drátů ve středu. Od roku 1976 provozuje zásilkový obchod Red Dragon ve kterém se poprvé daly pořídit wolframové šipky za cenu dostupnou dělníkům. Po mnoholetých pokusech v roce 2002 ovládl firmu Winmau. Firma sídlí ve Walesu ale hlavní výroba je od roku 1999 v africké Keňi. Nodor byl rok (2007/08) hlavním sponzorem ČŠO.



V roce 1970 založil John McCormick na Novém Zélandu firmu Puma Darts, vyrábějíci šipky a terče pro softy i steely. Puma podporuje Novozélandský Darts Council. Jedna ze dvou firem splňující standardy WDF. Puma Darts je oficiálním sponzorem World Cupu od roku 1999 v Durbanu (ZAF). Pobočka v Číně preferuje softy. Nejznámějším výrobkem Puma Darts jsou steelové terče Bandit (vyráběny na NZ). Po smrti Johna McCormicka v roce 2003 převzaly firmu jeho děti Peter a Julie. Peter McCormick převzal i funkci generálního ředitele NZDC - New Zealand Darts Council. Julie Carlsonová převzala ve firmě funkci marketingové ředitelky.



Maďarský obchodník (narozený v Budapešti) Frank Lowy (1901-1969) [foto], začal prodávat šipky (prý začal svou kariéru se 6 £) a později v listopadu 1937 založil firmu Unicorn, dnes největšího výrobce šipek na světě. Jako začínající inženýr pracoval na mezinárodním patentovém úřadu a použil své znalosti, aby si v roce 1937 nechal patentovat šipky "Silver Comet" (Sříbrná kometa). Fotky šipek z let 1937 a 1949: [foto 1], [foto 2], [foto 3]. Lowy je prodával nejprve "na ulici" v tržnicích, stáncích a v železářstvích. Později zboži přesunul do specializovaných sportovních obchodů. Jako první začal vyrábět plastové letky. Na svých terčích zn. Radius používá slabé drátky [foto].



V roce 1945 založil Harry Kicks sr. firmu na jilmové terče (později přejmenovanou na Winmau - vyslovuje se Win More, vyhraj více). Výrobky dodával (metrem!) svému prvnímu zákazníkovi - pivovaru Watney. V roce 1952 začal vyrábět lakované kabinety pro terče, zdobené logy pivovarů. Později začal vyrábět papírové terče Keep Dry (1960 je prodal specializované firmě na papírové terče). V 60' letech začal (spolu se syny Harrym jr. a Ianem) vyrábět bristle (štětinové) terče. Na konci 60' let zasáhla Británii holandská nemoc jilmů - celá produkce byla změněna na štětinové terče. 1973 uzavřel Harry obchod s Olly Croftem který v té době založil BDO - British Dart Organization a později změnil název firmy na Winmau (podle své ženy Winifred Maud). Winmau je nejdéle šipky sponzorující firmou na světě (sponzoruje prestižní WDF World Masters). 1997 byl uveden na trh terč Blade, prezentovaný jako nejlepší terč bez vypadávání šipek. V roce 2002 byla převzata firmu Nodor a výroba přesunuta do Keni.


Na stránkách známého šipkového historika Patricka Chaplina byl uveřejněn v roce 2003 článek o historii firem Nodor-Winmau.