Srandičky - texty


Dá se hodit třemi šipkami více než 180?


Šipky - vynález Karla Dorta

Oblíbenou klubovou zábavou se stalo házení šipek, ale málokdo ví něco o historii, a o tom, že je to vlastně český vynález.

Když při své druhé americké cestě navštívil český cestovatel Karel Dort indiánský kmen Dakotů, zalíbil se mu způsob, jak indiáni dokazovali svoji zručnost při lovu.

Vrcholem dovednosti totiž bylo, strefit se zvířeti šípem přímo do oka, aby se nepoškodila kožešina. Bojovník, kterému se to podařilo, si za to mohl vzít nejlepší kousek masa.

Když potom čekal Karel Dort v San Francisku na loď do Evropy, rozhodl se, aby zahnal nudu, uspořádat v místním saloonu soutěž v lukostřelbě, podobnou té indiánské.

K první úpravě pravidel došlo hned ve store, když musel Karel Dort koupit pouze šípy, protože luky tenkrát došly. Místo barmanova psa, který se odmítl soutěže zúčastnit, bylo jako terč odhlasováno oko, nakreslené na trám.

Soutěžící tedy házeli šípy rukou do nakresleného oka ze vzdálenosti devíti stop a hned při prvním hodu došlo na nejpodstatnější úpravu hry. Šípy byly zkráceny na délku čtyř palců, aby se už nestalo to, co Little Mickeymu, který házel první a strefil se přímo do oka, jenomže ne do toho na trámu, ale do oka soutěžícího, který stál těsně za ním, zadní částí šípu, když se rozpřáhl k hodu.

Kovové hroty zůstaly na odstraněné části, a tak byly zkrácené šípy ještě vylepšeny o kovaný hřebík, aby se do trámu zabodávaly, a "Šípky" (jak začal Karel Dort zkráceným šípům zdrobněle říkat) byly na světě, spolu s úplně novou hrou, které se v San Francisku začalo říkat "Dort's game" (Dortova hra).

A protože apostrof (') není ve fonetické podobě zcela zřetelný, netrvalo dlouho a z "Dort's" bylo "Dorts", což potom zkomolili přistěhovalci z Číny na "Darts", a tak už to zůstalo.

V Čechách se dál říkalo "šípky", jenomže když bylo na vývěsce hostince napsáno: "Na házení do oka si přineste své tři šípky!" Neznalí soutěžící se snadno spletli a přinesli si plody plané růže. Tento problém potom vyřešil Dortův přítel Jára Cimrman, když navrhl, aby se vypustila čárka nad písmenem "i" a hře se říkalo "Šipky".

Dortova hra se časem stala velmi oblíbenou po celém světě, a když jednou v Tokiu došel papír potřebný k zapisování bodů, protože z něj postavili a opravili domy po zemětřesení, vynalezl japonský inženýr Nahazito Taki její elektronickou podobu.

Převzato od Ladislava Kratochvíla z http://www.srandovnik.wz.cz/povidky/sipky_kd.htmlObrázky

18.09.2003 v RP (Štefan Švec) byla uveřejněna povídka Obrázky, kterou jsme Vám již zpřístupnili v rubrice "Srandičky - Z tisku", kde hrají šipky svou roli [zde]Robin Hood

Hází Angličan, Němec a Čech šipky a kdo že je lepší. Angličan hodí, trefí střed a povídá: I´m John Part. Němec hodí, trefí šipku do letky Angličana a říká: I´m Phill Taylor. Hází Čech, trefí jednoho do oka a povídá: I´m sorry.Pozor na ženský

Ve tři hodiny v noci se ona potichoučku vkradla do sousední místnosti. Kladivem rozbila elektronický terč, šipky spláchla do záchodu a sisalový terč utopila ve vaně. Potom se vrátila do ložnice, do teplé postele a přitiskla se s láskou k boku svého nic netušícího spícího manžela, o kterém byla přesvědčena, že už teď veškerý volný čas bude věnovat jejich lásce. Do konce života jí zbývaly ještě čtyři hodiny...Blíží se weekend

Blíží se Víkend! No a kam půjdem? No přece házet na . A samozřejmě budem pít a budeme žížeň. No, nesmíme se zmrskat jak ! Povoluje se jen taková lehká . Jinak jsou problémy s . A ten pak je divokej jak . Doma by taky na někoho mohla čekat . Ještě horší je když se vedle vás probudí nebo . To je pak ješte vetší Ale ještě víkend není a čas se vleče jako . Tak pokračuj, pokračuj - už je skoro víkend...Hodně zpitej chlápek

Hodně zpitej chlápek vejde do baru a poručí si panáka. Barman ho obslouží a ptá se, jestli by si pán nechtěl zahrát šipky. Tři šipky jen za dolar a když dá všechny do desítky, vyhraje zvláštní cenu. Opilec souhlasí. Bafne první šipku a trefí prostředek. Dá si dalšího panáka, na rozhoupaných nohou zamíří druhou šipku a zase trefa. Po dalších dvou panákách se sotva drží na nohou, ale třetí šipku taky trefí. Barman neví, co by mu dal jako cenu, tak sáhne do ozdobného terária a vytáhne jednu malou želvu. Opilec ji sebere a odchází. O tři týdny později se ten ožrala objeví v baru zase, pořádně zpitej zase začne hrát šipky, a zase třikrát trefí. Barman, trochu taky v náladě a docela bledě s penězma, neví, co by dal za cenu a ptá se: "Promiňte, ale co jste vyhrál posledně?" "Hovězí hamburger ve tvrdý housce!"Alkoholické stavy obecně a u hráče šipek:

Stupeň 1

Lehký úsměv, nejistota u cizích, flirtování s číšníci, vyhledávání "psychologického rohu" (zády ke zdi).
Šipkař:
Radost z jedné dvacítky za kolo.

Stupeň 2

Širší úsmev, nekontrolovatelný tik levého obočí, pravidelnější chození na toaletu, vynechávání mytí rukou, vizuální i hmatové zkoušky penisu u mužu, autosexualita v začátcích vyjádřena hlazením sama sebe.
Šipkař:
Výsledek házení levou i pravou rukou je stejný.

Stupeň 3

Šarm v začátcích, první sbližování s druhým pohlavím, větší sebevědomí, zápach z úst.
Šipkař:
Přimhouření jednoho oka z důvodu míření na terč.

Stupeň 4

První problémy s rovnováhou, jazyk ješte pod kontrolou, intonace lehce nejasná, náhlé umění 17 cizích jazyků, první prevrhnutí věcí na stole.
Šipkař:
Radost z naházené stočtyřicítky když zbývá do konce double 1.

Stupeň 5

Člověk začíná být velmi přítulný, žádné problémy s objímáním osob stejného pohlaví, nápadné fixování na primární pohlavní orgány, žaludek začíná rebelovat, žaludecní kyselina v krcním areálu, slina opouští ústa.
Šipkař:
Velké přemýšlení jak hodit 32.

Stupeň 6

Spaní též možné i na lavici v parku, maximální hlad, filosofování o světové politice, hluboké prátelství s parkovacími hodinami, bez orientace, diskuse s bankomatem.
Šipkař:
Mine terč všemi šipkami.

Stupeň 7

Ztráta mateřského jazyka spojena s problémy ovládat obsah žaludku, velikášství v začátcích, dosažení maximální atraktivity u druhého pohlaví.
Šipkař:
Nepamatuje si, kdo je jeho soupeř.

Stupeň 8

Nekontrolovatelné močení, pokus mlátit souseda svým psem, úplná ztráta pameti, jazyková cást mozku ztratila funkci.
Šipkař:
Vidí několik terčů, i když je v herně pouze jeden. Terč, který si vybere, se nepřestává hýbat.

Stupeň 9

Pohlavní styk se psem ze stupňe 8, pak odveden policií nebo sousedem nebo ambulancí. Každopádně nakažení neznámou pohlavní nemocí.
Šipkař:
Při stání na házecí čáře se dlouze zamyslí (někdy až na 15 minut) a poté upadne. Místo šipek hází cigaretami. Pokus o zasažení terče popelníkem.

Stupeň 10

Nebyl nikým (ani šipkařem) dosažen, neexistují autorizované popisy.