Vybavení - šipky

Pokud si chcete pořídit šipky, hroty nebo letky nebo se jen chcete dovědět o svém náčiní něco navíc, měli byste to najít zde.


Šipky

To že se šipka skládá z hrotu, tělíčka, násadky a letky (popř. ještě kroužků a chráničů letek) ví i pan Novák z Horní Dolní, který si jde šipky zahrát s kamarády do hospody jednou za uherský rok (pokud hostinský nepůjčuje jen plasťáky). Chtěli bychom zde udělat taková malý přehled toho, co by se Vám mohlo hodit. Rozhodně zde ale nehledejte katalog výrobků firem zabývající se šipkovým sportem...

Nechtějte po nás radu jaké šipky si máte pořídit. Čtěte! Koukejte! Zkoušejte! Jen nezapomeňte, že celá sestava šipky pro elektronický terč musí mít maximálně 20 g, jinak by se mohl terč poškodit! Délka šipky musí být minimálně 60 mm. Pro klasické steely (pravidla PDC) je maximální délka šipky 12'' (30,48 cm) a maximální hmotnost 50 g. Plastové šipky (jako třeba na obr. 1) už se nepoužívají...

 

Hroty

Jak rozdělit hroty? Tak nejprve asi podle toho, k jaké hře jsou určeny: na moderní (elektronické) terče jsou plastové hroty (soft) a na klasické terče ocelové hroty (steel). I když nyní existují sisalové terče na které můžete používat i plastové hroty, z turnajů by Vás, pokud nemáte ocelové hroty, vyhnali! Dále je můžeme rozdělit podle délky na:

nebo podle závitu kterým našroubujete hrot do násadky - 2BA (nejrozšířenější), 1/4'' (čtvrt palce) nebo žádný (hrot je pevně připevněn k násadce - to se samozřejmě týká jen steelů).

Musíme se zde zmínit i o pohyblivých hrotech systému Powerpoint. Tento systém zajišťuje, že se hrot při nárazu do terče částečně zasune do těla šipky. Zabrání se tím odražení šipky od terče. Odpružené hroty jsou vhodnější pro sisalové terče, protože u steelových soutěží se hodnotí po odhození všech tří šipek pouze ty, které zůstanou zapíchnuté v terči.

 

Letky

Letka je nenahraditelnou součástí šipky. Její křidélka jsou potřeba pro stabilizaci a správný směr letu. Zasunují se do konce násadky (do křížového zářezu). Dříve se místo dnešních letek používaly ptačí pírka (stejně jako u lukostřelby), později se začaly používat letky papírové. V současnosti se k jejich výrobě využívá nejrůznějších lehkých plastových fólií, nylony, polyestery (dimplex, ribtex) atd. Podobně jako je velké množství materiálů, jsou i různé tvary letek. Od velikosti a tvaru letky je odvozena její hmotnost, ale zároveň i její plocha, čímž jsou ovlivněny letové vlastnosti celé šipky. Důležitý je i povrch letky (hladké, vroubkované nebo ďubkované jak golfový míček).

Mnohé z nich třeba používáte, ale některé jste třeba ani neviděli. Pokusíme se pro Vás udělat takový malý přehled všemožných tvarů.

Častá otázka: Jaké si vybrat? bohužel nemá jednoznačnou odpověď. Záleží na celkovém tvaru a hmotnosti celé šipky, a na Vašem způsobu hodu. Nejlepší je zkoušet (systém pokus / omyl).

Snad jen několik doporučení a postřehů:

 

Tělíčka

Tělíčko šipky je její nejdůležitější částí. Bývají různých tvarů (základ je válcovitý), vyrábějí se z různých materiálů, jsou různě těžké, mají více či méně zdrsněný povrch (různé speciální vysoustružené kroužky či vybrání pro prsty) a jsou všelijak dlouhé a široké. Kdysi byly šipky vyráběné ze dřeva. V současnosti jsou tělíčka kovová. Hlavním materiálem jsou mosaz a slitiny wolframu a niklu. Pro alergiky se nahrazuje nikl stříbrem nebo mědí. Důležitá je (mimo ceny) hustota slitiny a z toho plynoucí velikost tělíčka. Čím větší hustota, tím menší tělíčko. Menší průměr při stejné hmotnosti umožňuje lepe zasáhnout několik šipek do stejného místa (např. 3 x T20).

Mosazné (brass) šipky mají při stejné váze jako wolframové (tungsram) zhruba dvojnásobný průměr, a při zásahu "blízko sebe" si mohou překážet.

Hmotnost šipky je dána součtem hmotností všech jejích částí (hrot, tělíčko, násadka, letka, kroužky a chrániče letek). Nejdůležitější je tělíčko, protože zbývající části mají dohromady tak 1-3 g. Někteří hráči (občas i výrobci) ale často uvádějí váhu tělíčka a ne celé šipky (i my to tak děláme). Hmotnost tělíčka šipky bývá u softů obvykle 12-20 g (nejčastěji 16g). Běžné steely mají 18-28 g, někdy i více (obvykle 22 g). Tvar tělíčka ovlivňuje umístnění těžiště, existují tři základní tvary:

Tělíčko u steelů má může mít zapuštěný ocelový hrot. Ten se dá vyměnit za použití speciálního vytahováku.

 

Násadky

jsou mezičlánkem mezi tělíčkem a letkou. Jsou důležité pro letové vlastnosti celé šipky (i když ne tak, jako hmotnost tělíčka nebo tver a velikost letky). Jsou to úzké dlouhé tyčinky (3-5 cm). na jednom konci mají závit pro přišroubování k tělíčku, na druhém konci s křížovým zářezem pro letky. Existují i varianty s otočným zářezem (někdy i magneticky připevněným na zbytek násadky). Podle délky se dělí na:

Podle použitého materiálu se násadky mohou rozdělit na:

Hmotnost násadek se pohybuje od 0,8 g do 2,5 g. Protože je těžiště většinou umístěno v přední části tělíčka, měly by být násadky co nejlehčí.

 

Doplňky

Dolňky nejsou (většinou) pro samotnou hru příliš důležité, ale usnadní Vám spoustu věcí: