Stránky UŠO 23.04.2006

Nesportovní argumenty = spokojení sportovci

Sobota mohla být významným dnem pro šipkový sport. Mohla být, ale nebyla. Ne proto, že probíhala 2. RGP či German Open, ale proto, že v Nyburku se konala Valmá hromada ČSTV, která měla na programu mimo jiné i hlasování o přijetí Unie šipkových organizací za řádného člena ČSTV. Ale popořádku.

Jednání začíná již v 8,30 hod. Na místě jsou zástupci tělovýchovných jednot a také zástupci všech 72 sportovních svazů. Zástupců přidružených svazů není mnoho. Dva zástupci UŠO jsou téměř v přesile.

Zájem o Valnou hromadu je značný. Po čtyřech letech je nařadě volba představenstva a tak i Česká televize očekává mediálně zajímavé momenty. Nudný zdlouhavý úvod trochu zpestřila žádost kohosi o udělení čestného členství v revizní komisi. Nápad, který nejdříve rozesmál a poté zaskočil i samotného předsedu. V následné diskuzi jsou příspěvky oproti předešlým letům nečekaně ostré. Padají obvinění o podezření z korupce, z jednání proti zájmům ČSTV a napřetřes se dostává často i Sazka a tok peněz z této společnosti do ČSTV, 68% akcionáře právě Sazky. Generální ředitel Sazky tradičně ve svém příspěvku seznámil přítomné nejen se svým negativním názorem k sociálně demokratické vládě, ale především k ministerstvu školství. Ovšem jasně vede jeho vztah k České televizi, která musí nahrávat vystoupení z větší dálky než čekala: Doslova zahozením mikrofunu ČT z řečnického pultu dává předseda jasně najevo jak moc ČT opovrhuje. Nakonec Diskuzi přerušuje, či spíše symbolicky ukončuje skoro nezbytné hlasování o ukončení diskuse.

Teprve v odpoledních hodinách dochází na volby. Představují se tři kandidáti na předsedu ČSTV. Po těžkých výpadech v diskuzi nakonec ve volbě předsedy vítězi, byť vcelku těsně, ten stávající. A volby pokračují a pokračují. Neskutečně složitý volební model, nepochopitelný princip o každém a o totémž hlasovat nejméně dvakrát začíná nudit téměř všechny přítomné. Ti také postupně ubyvají.

Po úmorných více než 12 hodinách končí hlavní jednání Valné hromady. K jednání se chystá komora sportovních svazů. Teprve tato "malá" valná hromada má kompetenci jednat o žádostech přidružených členů. Ve 21,30 přichází naše chvíle. V tu dobu je na sále z původních 72, jen 49 zástupců svazů. Po krátkém představení šipkového sportu, představení, které někteří přítomní slyší již po šesté, si berou slovo tradiční tváře. Tentokrát je jen okrajově zmíněno zakouřené hrací prostředí. První diskutující se vyznává, že jen díky naší žádosti vydržel do tak pozdních hodin. Nikoliv však proto, aby šipky podpořil, ale naopak je svým kolegům rozmluvil větou "všem nám chybí peníze, tak přeci nemůžeme přijmout svaz, který má 50 tisíc členů". Přestože je nakonec snížen tento počet o cca. 40 tisíc je zřejmé, že sportovci neřeší podstatu sportu a splnění přístupových podmínek, ale pouze a bezostyšně stav svých účtů. Oproti loňskému roku je zřejmé, že většina na magickou větu o tom jak všichni jsou strašně chudí čekají jak na živou vodu. Rukou pro přijetí je tak málo (6 - 8 statečných), že ani nevnímáme jejich součet. Spokojenost totiž vládne sálem.

Je 22 hodin a dva znudění a zhnusení zástupci UŠO odjíždějí z jednání spokojených pokrytců (6 odvážných promine paušalizaci) s ryze sportovním duchem.

Břetislav Uhříček

Komentáře k článku:

Nesportovní argumenty = spokojení sportovci = máme smůlu
Něco podobného se dalo čekat. Ještě pár let potrvá, než se naše společnost zbaví postkomunistických neduhů, prorostlých nejen do podobných organizací jako je ČSTV. A k tomu všemu jde o prachy. To je ta nejhorší možná kombinace.

Netolický Milan

Ocekavani
No necekal jsem teda ze by nas jako sikare vzali mezi sebe, ale ze to bude az takovej hnus to je teda mazec. CSTV je koukam vetsi bracha fotbalovyho svazu, tam je stejnej humus, prachy jsou nase a nikomu nedame ani halir. Teda jo uplatky by asi zabraly. No je to peknej dobytek pani ouradove a funkcionari. Z jakychpak penez ze jsou to placeni????

Pauzr Jiří